מגע, תחושות ומרקמים עם תינוקות וילדים

מאת: דקלה שלום, יועצת התפתחותית
ובעלת "חיוכים-בית חם לאמהות ותינוקות"

 
הקיץ עוד מעט כאן, הבגדים מתקצרים, הגוף חשוף יותר וזה בדיוק הזמן להתחיל ולחוות סוגי מגע, מרקמים ואתגרים תחושתיים שילמדו את הקטנטנים שלנו על היכולות שלהם ועל גופם ועל הדרך גם ייצרו עבורנו זמן איכות כיפי, פרוע ומשוחרר.


לרובנו יש רתיעה ממרקם מסויים, סוג מגע או תחושה. אם זה חול ים, דבק, ליטוף השיער, מגע בכפות הרגליים, טיקטים בבגדים ויש עוד המון המון... 
כהורים, אחת המטרות שלנו צריכה להיות חשיפה של הקטנטנים לכל מיני סוגים של תחושות וחוויות, גם כאלה שאנחנו פחות נהנים מהן בעצמנו, על מנת שלא יירתעו בגיל מבוגר יותר ויוכלו לבחור בעצמם ממה הם נהנים יותר וממה פחות.
שעות הפעילות המוגבלות לעיתים שלנו, כשהם חוזרים הביתה מהגן, הן הזדמנות מצויינת לצאת מהקופסא ומהבית, ליצור ולחוות, ואולי נלמד גם משהו על עצמנו תוך כדי...

הנה כמה רעיונות:
• בצק: לא חייבים פלסטלינה קנויה. אפשר להכין בצק נעים מקמח, מים ומלח או אפילו להכין בצק עוגיות ולשתף את הילדים בלישה וקריצת העוגיות. עבודה עם בצק ועם מערוך עושה פלאים להיכרות עם היכולות של כפות הידיים שלהם, חיזוק חגורת הכתפיים ופיתוח המוטוריקה העדינה. למתקדמים: בצק דביק עם יותר מים. מלכלך אבל זו התנסות מצויינת במרקם קצת פחות "ידידותי".

• קצפת: תנו להם להרגיש את המרקם, לצייר איתה ולהתמרח J אם אתם חוששים מלכלוך – האמבטיה היא מקום מצויין להתנסויות! ואם אין לכם בעיה עם קצת בלגן – אפשר לנסות לצייר על חלונות! ואם כבר מתלכלכים, נסו גם ג'לי.

• חול ובוץ: זה הזמן ללכת לים, לתת להם לנסות, להתלכלך, לטעום ולהנות מהחול. לנו לפעמים קשה לצפות בזה אבל להם זה כיף, נעים ואפילו קצת טעים!

• צבעים מתנפחים: דרך מצויינת לעודד אותם לצייר כבר מגיל צעיר ולתת תחושת הישג והנאה:
ערבבו כף קמח, כף מלח, כפית אבקת אפייה ומעט צבע מאכל. יוצאת משחה נעימה שניתן למרוח עם מקלות ועם האצבעות על הנייר. לאחר שהציור מוכן – לשלוח אותו ל-10-15 שניות למיקרו. נסו ותראו מה יוצא!

• יש לכם עוד רעיונות? ניסיתם? נהניתם? סבלתם? אתם מוזמנים לשתף אותי :)

 

אל תשכחו לחייך ולהשתולל!

דקלה שלום "חיוכים"


רוצים לשאול את דקלה שאלות?? כתבו לה!

Please reload