אמא, אני רוצה כלב! למה כדאי להגיד כן?

דפנה מונשרי, מטפלת בעזרת כלבים בילדים ובני נוער וכמו כן מאלפת כלבים מוסמכת.
 

אחד מהדברים הראשונים אליהם נחשף תינוק קטן הוא ספרונים ובהם תמונות של בעלי חיים. עגלות תינוקות מקושטות בתמונות של כלבים, חתולים, ברווזים וחיות אחרות. גם בהמשך מכירים פעוטות דרך ספרי ילדים, בעלי חיים שונים. ברובם יופיעו ילדים ובעלי חיים ביחד. כל זה אינו מקרי. מחקרים רבים בדקו את השפעת בעלי החיים על בני האדם ועל ילדים בפרט והיתרונות שהתגלו הם רבים.

בעבודתי כמטפלת בעזרת כלבים אני רואה את הקשר המיוחד הנרקם בין הכלב לילד. ילדים עם הפרעות רגשיות, בעיות קשב וריכוז (ADHD) ובעיות מוטוריות חווים הצלחה ביצירת קשר עם הכלב. היתרון בקשר מסוג זה הוא שהאינטראקציה הבינאישית בין הכלב לילד דומה לתקשורת בין אנשים, וכתוצאה מכך אלמנט הקשר שנוצר בין הילד לכלב מאפשר הרבה יותר מהשלכת רגשות על חיה אחרת.

ניתן לחלק ל-3 את ההשפעות החיוביות של כלבים על ילדים:

1. השפעה חברתית ואישית:
ילדים הגדלים מגיל צעיר ביחד כלבים לומדים להבין את רגשותיהם וצורכיהם. הילד מפתח אמפתיה לכלב וחווה טיפול באחר וכך מתפתחות אצלו יכולות האמפתיה לאנשים אחרים. ילדים שצומחים מתוך סביבה שגדלה בה חיית מחמד, לומדים להיות חברותיים ושיתופיים יותר ומגלים נכונות רבה יותר לחלוק את חפציהם עם אחרים. יצירת האינטראקציה עם הכלב מפתחת אצל הילד אחריות ומנהיגות, אשר יעזרו לו להשתלב ביתר קלות בגן או בבית הספר.

הכלב מהווה לילד חבר למשחק ומתווך חברתי. הילד יכול להיעזר בכלב כ"שובר קרח" במצבים חברתיים ובכך להקל את יצירת הקשר עם ילדים אחרים. באמצעות המשחק עם הכלב ממציא הילד משחקים חדשים דבר המוביל לפיתוח הדמיון והיצירתיות שלו.

2. השפעה רגשית:
מהרגע שהילד מתעורר ועד שהוא הולך לישון הכלב מלווה אותו (כמובן, חוץ מאשר שהילד במסגרות חינוכיות). הכלב זמין תמיד לילד ואינו עסוק, מה שהופך אותו לחבר אידיאלי למשחק. הכלב מעניק לילד אהבה ללא תנאים, אינו מציב בפני הילד דרישות או שופט אותו. לא משנה איך הילד נראה ומה הוא לובש הכלב תמיד ישמח לראות אותו. יכולת הקבלה והנתינה ללא גבול של הכלב תוביל לחיזוק הביטחון והדימוי העצמי של הילד.

עצם הנוכחות המתמדת של הכלב מקנה לילד ביטחון ורוגע. הילד מרגיש שיש תמיד מי שישמור ויגן עליו ורבים מהילדים רואים בכלב כדבר השני בחשיבותו (אחרי ההורים) שגורם להם להרגיש טוב ולהיות מרוצים מעצמם. הקשר ביניהם מאפשר הזדמנות להעניק רוך וחום לאובייקט אחר מבלי לפחד מאכזבה. בשל כך יכולים הילדים לסמוך על הכלב ולספר לו סודות שאינם יכולים לספר לאחר, דבר שעוזר להם בהבעת רגשות ועיבודן. המגע עם הכלב תורם לשליטה של הילד ברגשות כמו כעס וכן הבעת רגשות חיוביים של שמחה ועידוד, כדי להצליח להביא את הכלב להקשיב לו.

3. השפעה פיזיולוגית:
לכלבים יש השפעה חיובית על בריאותו של הילד במישורים פיזיולוגיים שונים. תינוק הגדל בסביבת הכלב, שהיא סביבה בלתי סטרילית, מפתח את המערכת החיסונית שלו כבר מגיל צעיר מה שהופך אותו לחסין יותר. בנוסף, תתפתח אצל הילד רגישות נמוכה בצורה משמעותית לאלרגיות של דרכי הנשימה.

הכלב משמש מקור נוסף לגירוי חושיו של התינוק. הכלב מעורר את סקרנות התינוק, אשר מלווה את כניסת הכלב לחדר במבטים וחיוכים. תינוק שגדל עם כלב נוטה להתהפך מוקדם יותר, לזחול מוקדם יותר ואפילו ללכת מוקדם יותר במטרה לעקוב אחר הכלב ולהגיע לגעת בו. אפילו לליקוק הכלב את ידיי ורגליי התינוק יש תרומה מבחינה סנסו-מוטורית לתינוק הלומד להכיר את גופו.

מגע וליטוף הכלב תורמים להפחתת החרדה אצל הילד וכתוצאה מכך להורדת לחץ הדם והפחתת קצב פעימות הלב. בנוסף, ילדים שמגדלים כלבים יבצעו פעילות גופנית רבה יותר מהילדים שאין להם כלב כיוון שעליהם לדאוג לרווחת הכלב היומיומית כמו טיולים ומשחקים.

רוצים לדעת עוד על השפעות טיפול בילדים בעזרת כלבים או מתלבטים בנוגע לאימוץ ואילוף כלב? אתם מוזמנים לפנות אליי:
נייד: 050-5359553
דואר אלקטרוני: monshrid@gmail.com
פייסבוק:
דפנה מונשרי – טיפול והעצמה בעזרת כלבים

אילוף כלבבך – אילוף ופתרון בעיות התנהגות בכלבים

Please reload